Cestování se tak stalo životním stylem, pohledem na svět ... a filosofií.
Pouť prostorem „on the road" není chlubení se, že jsem stál pod antickými památkami nebo, že jsem (jsme) se neutopili v nějakém moři. Je to o poznávání různorodosti světa a možná i jeho částečného chápání.

Mnozí z nás jezdíme do stále exotičtějších zemí, sbíráme zážitky a krásné fotky. Stále častěji pociťujeme nezbytnost cestování, možná u některých by se dalo říci i závislost na něm.
Co nás nutí, že chceme poznat cizí země, slézt další hory, a ještě třeba ochutnat nějaká cizokrajná jídla?
Je to právě ta nová zkušenost, která nás obohacuje, otevírá nové, do té doby netušené obzory v nás samých. Prostřednictvím cestování zjišťujeme jak v nezvyklých situacích reagujeme, jak je prožíváme a taky jak je chápeme. Zkrátka poznáváme sami sebe a po každé cestě zjistíme, že se změnil náš náhled na svět.

Americký kontinent

Amerika je jedním z šesti zemských kontinentů a je jediným kontinentem, jehož celé území leží na západní polokouli. Tradičním datem objevení Ameriky Evropany je rok 1492, kdy k břehům světadílu pod španělskými vlajkami přirazila flotila vedená Kryštofem Kolumbem. Z Evropy však s velkou pravděpodobností vstoupili na americkou půdu jako první Vikingové, a to již o několik stovek let dříve. Z fyzicko-geografického hlediska se rozlišuje Severní, Střední a Jižní Amerika, které od sebe dělí Tehuantepecká, resp. Panamská šíje. Západní pobřeží Ameriky omývá Tichý oceán, východní Atlantický oceán, na severu světadíl zasahuje též do Severního ledového oceánu. Amerika pokrývá 8,3 % povrchuZemě (28,4 % pevniny) a žije v ní okolo 14 % lidské populace (900 milionů).

Kanada

Kanada je druhý největší stát na světě. Stejně jako USA i Kanada se může pyšnit jak vlnami Atlantiku na východě, tak Pacifickým pobřežím na západě. Kanada svým jížním cípem zasahuje do zeměpisné šířky Říma. Sever sahá do pustin polárního království Arktidy. Kanada, to jsou mohutné štíty Skalistých hor, nekonečné lesy a prérie, divoká příroda Yukonu, ale také členité pobřeží s nepřehlednými fjordy či deštnými pralesy. Kanada je tak velká, že plných devadesát procent z jejích 28,5 milionů obyvatel žije v pásu širokém 160 kilometrů táhnoucím se podél hranice se Spojenými státy. Kanada tak soustřeďuje obyvatelstvo hlavně ve velkých evropsky vyhlížejících městech na Řece svatého Vavřince nebo v příjemném Vancouveru či Calgary na západě.

Vancouver
je přístavním městem v jihozápadní části Britské Kolumbie v Kanadě. Vancouver leží v údolí řeky Fraseru u Tichého oceánu. K roku 1986 mělo město 431 147 obyvatel.

Vancouver -olympijské hry a Expo
Vancouver hostil v roce 2010 XXI. Zimní olympijské hry, což mělo obrovský vliv na místní ekonomický rozvoj. V roce 1986 se ve Vancouveru uskutečnila další významná světová událost, Světová výstava – Expo.

Výškové budovy Vancouveru
Velký a neklesající zájem o stavbu družstevních výškových budov v centru města začal koncem 90. let. Financovaný byl převážně velkým přílivem kapitálu emigrantů z Hong Kongu, kteří odešli před jeho připojením k Číně.[46] Výškové obytné budovy z toho období dnes dominují centru města v oblastech Yaletown a Coal Harbour. Menší skupiny se nacházejí v okolí stanic nadzemního metra SkyTrain ve východní části města.

Chinatown (Čínske město)
Severoamerické druhé největší čínské centrum po San Francisku. Toto živé obchodné centrum je na východ od centra Vancouveru. Je vám tu nabízené dim sum, středověké koření na léčbu, exotické ryby i sušené, pečená kuřata anebo prase po pekingsku, různé koření a čaje.

XXI. zimní olympijské hry 2010
se konaly v únoru 2010 v kanadském Vancouveru. Po Montrealu a Calgary se Vancouver stal třetím kanadským olympijským městem. Zimní olympijské hry se tímto vrátily do Kanady po dvaceti dvou letech od olympiády v Calgary a do Severní Ameriky po osmi letech od her v Salt Lake City.

Whistler
Kromě Vancouveru se jednotlivá sportoviště a ubytovací prostory nacházela i v areálu Univerzity Britské Kolumbie, dále v údolí Callaghan Valley, ve městech West Vancouver a Richmond a ve středisku zimních sportů Whistler-Blackcomb ve městě Whistler.

USA

USA Mnozí lidé odlétají za oceán s pocitem, že o USA už něco vědí. Navzdory očekáváním se zdají být parkoviště větší, dálnice delší a mrakodrapy vyšší. Turisté žasnou nad maličkostmi – udivuje levný benzin či bezedné kelímky s kávou. Amerika je pestrou škálou ras a životních stylů. Je také zemí šokujících pravidel a protikladů. Z tohoto přediva je utkán jedinečný způsob života Američanů, který někdo nesnáší, jiný obdivuje. Cestování po USA je mnohotvárné.

Cesta do Seattlu
Pro někoho je Seattle sídlem továrny Boeing, kaváren Starbucks a bydlištěm Billa Gatese, jiný ho má spojený s muzikanty jakými byli Kurt Cobain a Jimi Hendrix. Zatímco na frontmena Nirvany chodí jeho fanoušci vzpomínat do parčíku nedaleko domu, kde v roce 1994 spáchal sebevraždu, Jimi Hendrix má svůj bronzový pomník přímo v centru města. A není to zdaleka socha jediná. Město už od roku 1973 štědře podporuje umělce, kteří oživují veřejný prostor, a za tu dobu se Seattle proměnil v rozsáhlou galerii pod širým nebem

Arizona a Phoenix
Arizona má přes 5 miliónů obyvatel, hlavním městem je Phoenix a je se svými 2 miliony obyvatel osmým největším městem USA.

Sedona a její okolí
V Arizoně městečko Sedona a její okolí, které se nabízí pro pěší turistiku . Sedona je pro turisty obdivuhodná zejména pro svou překrásnou přírodu s červenými skalami. Samo městečko na Vás dýchne svou specifičností.

Krajina na jihozápadě USA
Krajina na jihozápadě USA patří k nejpůsobivějším oblastem naší planety. Je typická a přenádherná nejen svými Saguaro kaktusy, které se důstojně tyčí v Sonorské poušti, ale také svými hlubokými kaňony a rozeklanými mohutnými skalami.

Národní park Grand Canyon
Národní park Grand Canyon se nachází ve státě Arizona v USA. Sousedí se státy Utah a Nevada. Jedná se o jeden z nejkrásnějších parků v celých Spojených státech, ale i na světě.

Grand Canyon
Tento kaňon je někdy považován mylně za největší kaňon na světě. Přestože tomu tak ve skutečnosti není, jedná se bezesporu o jedno z nejkrásnějších míst světa.

Las Vegas
Las Vegas je typické město hříchu. Návštěvníci Las Vegas dodržují zásadu, že co se stane v Las Vegas, v něm i zůstane. Největší americký kýč jak na talíři: nepřehlédnutelná pyramida, Eiffelova věž, skyline New Yorku,......

Las Vegas město hříchu.
Ročně sem dopraví skoro 40 milionů turistů. Jak vůbec mohl někdo dostat takový šílený nápad, že v nevadské poušti založí město hazardu? První obyvatelé, mormoni, neměli ani tušení, čemu položili základy. Městem bylo Las Vegas prohlášeno až roku 1905, kdy se tu zprovoznila železnice Union Pacific, spojující Salt Lake City s Los Angeles. Las Vegas s 800 obyvateli bylo prostě jen zastávkou na cestě a teprve v roce 1906 tady postavili první hotel s kasinem.

Nevada
Nevada - sedmý největší stát v USA jehož hlavní město je Carson City v západní části východně od Kalifornie mezi pohořím Sierra Nevada a Skalnatými horami.Většinu povrvhu tvoří poušť a hory.,což se projevuje i v hustotě zalidnění.

USA - New York
Plavba Dalibora na Liberty Island se světoznámou sochou Svobody a také ostrov Ellis Island s muzeem emigrace, jenž se stal symbolickým milníkem pro miliony přistěhovalců, kteří zde často marně čekali na povolení ke vstupu do Nového světa.

USA - New York
New York je nefalšovaným středobodem amerického snu. Kdo chce tenhle novodobý Babylon pochopit, musí jej zažít – vstřebat jeho výšku, velkolepé mosty, klokot ulice, uvolněnost a zdánlivou bezstarostnost jeho obyvatel. New York je rovněž symfonií mnoha barev, vůní, zvuků klaksonů či ječení sirén. Poznámka ten prostřední není policista NY, ale hádejte kdo?

Igor a Západ USA - Grand Canyon
Grand kaňon je tvořen obrovským systémem kaňonů, které vyhloubila řeka Colorado a její přítoky v průběhu šesti milionů let. Šířka hlavního kaňonu je v rozmezí 6.5-29 km, hloubka ca 1600 metrů. Délka Grand Canyonu je 446 km.

Igor v USA
Západní část Spojených států amerických je pravděpodobně nejzajímavější oblastí USA, kterou lze navštívit. Leží zde spousta nádherných národních parků včetně těch nejznámějších jako Grand Canyon, které doplňuje dostatek metropolí, které také stojí za návštěvu

New York
Překvapí svým gigantismem a okouzlí svou rozmanitostí. New York je město všech kultur, etnik, kuchyní – je to město světa. Nezapomenutelná je procházka jižní části Manhattanu, Broadwaye, Chinatown, Times Square, ....

USA
Los Angeles každý chce nasát pravou atmosféru „města andělů, tak se projde po Venice Beach, dá si kafe v Santa Monica a zajede se podívat na ulici s luxusním zbožím – Rodeo Drive.

USA
LA stejně jako San Franciscu je město zábavy, tak tam není mnoho památek. Pokud jste, fanoušek filmů, tak určitě navštivte v LA jedno z velkých studií – Universal nebo Warner Brothers.

USA
Road tripy do několika národních parků, malých měst západu a na další místa (v Kalifornii, Arizoně a Utahu). Samozřejmě Grand Canyon, který je bezesporu jedno z nejkrásnějších míst světa.

USA
Jedním z nekrásnějších národních parků je určitě i Zion, Bryce , nebo Yosemitský národní park, apod. Vydat se po road 66 z Chicaga až do Los Angeles byl dávný sen mnoha lidí (nejen Američanů) od osadníků až po hippie v šedesátých letech. Dnes už z této pověstné šestašedesátky zůstalo jenom pár menších, skoro zapomenutých silnic.

USA
V unikátní národní park Sequoia, lze uvidět na vlastní oči ty největší stromy na světě. V Death Valley Údolí smrti je nejteplejší místo na zemi, nejníže položený bod v USA, zdejší solné jezero Badwater leží 86 metrů pod úrovní moře. Dante’s View, Zabriskie point.

Venezuela


Ostrov Isla Margarita objevil v roce 1498 Kryštof Kolumbus. Původní obyvatelé ostrova, Indiáni Guaiqueries, neboť ostrov byl plný perel.


Orinocká delta: Lodní výlety po deltě, návštěva komunity Indiánů Warao.Když se večer nad řekou stmívá, je to nejkrásnější divadlo na světě. Palmy se zrcadlí ve vodě, která je zlatá a rudá.

Klima na ostrově je velmi příjemné, teploty se v průměru pohybují mezi 25 a 28 stupni Celsia, teplota vzduchu je příjemně ochlazována vanoucím větříkem.Cesta v člunu po proudu Orinoka.Každá skupina má svého Indiana Jonese. Je z kmene Warao a bydlí poblíž v chatrči na kůlech


Před usnutím máte strach, aby vám opičky přes noc nerozkradly střechu z palmových listů v chatce, kde spíte. Večer jsou slyšet neznámé zvuky, ale cítíte se tady šťastní a uvolnění.Člověk si uvědomí, že z takovéhle džungle jsme před miliony let vzešli.

Chile

Chile má na délku přes 4000 km a jeho šířka většinou nepřesahuje 200 km

Na jedné straně ohraničeno oceánem a na druhé šestitisícovými vrcholy Kordiler


Chile je geograficky extrémně rozmanitou zemí. rozkládá se od subtropů po polární oblast

Poušť Atacama
Poušť Atacama se táhne od chilsko-peruánských hranic přes tisíc kilometrů na jih a končí teprve za údolím řeky Huasco ve středním Chile. Tohle místo, ač jedno z nejnehostinnějších na této planetě, přesto nabízí krásy, které nikde jinde nespatříte.

Jaruška v Chile
Příroda v Chile je pro mne nepopsatelná, tak snad později.

Austrálie

Austrálie, oficiálně Australský svaz, je stát na jižní polokouli tvořenýstejnojmenným kontinentem, dále pak velkým ostrovem Tasmánií a množstvím menších ostrovů v Jižním, Indickém a Tichém oceánu. Na severu sousedí sIndonésií, Východním Timorem a Papuou Novou Guineou, na severovýchodě se Šalamounovými ostrovy, Vanuatu a Novou Kaledonií a na jihovýchodě sNovým Zélandem.

Australský svaz

SINGAPUR
Mezipřisání na cestě do Austrálie má jméno Singa pura znamená Lví město, pojmenované jak praví legenda podle prince, který měl pocit, že vidí lva a založil tak na tomto místě nové město. Nesmíte zde plivat na veřejnosti či jíst ani pít v metru a odhození cigaretového nedopalku na ulici = pokuta 1.000 dolarů. Nikde se nesmí žvýkat, v Singapuru jsou žvýkačky zakázané.Na světě naleznete krom Singapuru jen další dva městské státy - Vatikán a Monako.

Austrálie byla objevena jako poslední trvale obyvatelný světadíl
Austrálie je oblíbeným cílem českých turistů a je zde i početná krajanská komunita. Nejmenší kontinent světa nabízí pro našince opravdovou exotiku. Je to kontinent plný extrémů..

Perth: Hlavní město státu Západní Austrálie
Naleznete zde pusté rudé pouště, tajemné pralesy překypující exotickou faunou a flórou a nádherné korálové formace u magických hlubin Velkého bariérového útesu, a samozřejmě kosmopolitní metropole. Austrálie je země pohody a relaxace.

Asie

Asie je svou rozlohou 44 603 853 km² nejrozlehlejší (největší) a s více než 4 miliardami obyvatel nejlidnatějším světadíl, který tvoří součást kontinentuzvaného Eurasie a také Eurafrasie. Ačkoliv hranice Asie nejsou přesně určitelné, všeobecně se jako hranice udává Ural na západě, dále řeka Emba, pobřežíKaspického moře, severní předhůří Kavkazu, Azovské moře, Černé moře, úžinaBospor, Marmarské moře a úžina Dardanely, tato hranice je dána geograficky, faktickou hranici zde tvoří kulturní rozdíly. Od Afriky je Asie oddělena Suezským průplavem. Vše směrem na východ od této pomyslné hranice se považuje za asijský subkontinent. Hranice s Austrálií a Oceánií nejsou přesně určeny, a proto se často stanovují podle hranic států.

Indonésie

Pohádková svatební cesta
Bali - nazývané též „Ostrov bohů" - je součástí pět tisíc kilometrů dlouhého řetězce indonéského souostroví tvořeného více než sedmdesáti tisíci ostrovy.

Pláže na Bali v Indonésii.
Pobřeží nabízí 400 km překrásných pláží omývaných vodami Indického oceánu. Hlavním městem Bali je půlmilionový Denpasar ležící v jižní části ostrova.

V létě všude jinde ve světě prší, ale jen na Bali ne.
Od východu k západu je ostrov asi 153 km široký, od severu k jihu je to asi 112 km. Rozloha činí 5632 km². Nejvyšším bodem je aktivní vulkán Mount Agung

Indonésie
Dubaj- nejvyšší mrakodrap světa, Burj Khalifa. Borobudur - nejvetsi budhisticky chram a stoji lístek 230 000 rupií, Prambanan, Bromo, Krater Iljen,ostrov Lombok, Mataram,.... Dejme slovo cestovatelům: Dovolená trvala celkem 27 dní, během kterých jsme letěli 6x letadlem, 2x trajektem, 3x na motorce, 2x na korbě pickupu a nespočetněkrát více či méně pohodlnými autobusy a minibusy. Z mnoha indonéských ostrovů jsme jich navštívili 6, přičemž každý byl úplně jiný. Potápěli jsme se na úrovni moře i absolvovali výstup na druhou nejvyšší sopku Indonésie ve 3 726 m.n.m. Živili jsme se nejen rýží a nudlemi, ale ochutnali jsme i některé místní speciality. Přežili jsme také setkání s nejrůznější zvěří… některá z nich byla velmi milá jako například se želvami či hejny rybek, některá méně příjemná jako například se šváby nebo agresivními opicemi.

Indonésie - smaragdový náhrdelník na rovníku.
Indonésie je ostrovním státem v jihovýchodní Asii, který tvoří ho více než 17.000 ostrovů, z nichž největší jsou Sumatra, Jáva, Kalimantan (o ten se Indonésie dělí s Malajsií a Brunejí), Sulawesi a Nová Guinea (k Indonésii patří západní polovina ostrova).

Indonésie.
Indonésie je neskutečně rozmanitá země, na její národní heslo „jednota v rozdílnosti“ narážíme všude – na každém ostrově se setkáváme s jinými kulturami, zvyky, jazyky, lidmi i jejich obyčeji.

Indonésie.
Ačkoliv je tato země republikou, jsou zde sultanáty, království nebo kmeny, jejichž způsob života se od doby kamenné příliš nezměnil, v kontrastu s moderními a pohodlnými velkoměsty přetíženými dopravou.

Spojené arabské emiráty.

Spojené arabské emiráty.
Emiráty jsou krásné místo pro rodinnou dovolenou. Jsou zde krásné pláže, luxusní hotely s příjemným personálem, a také výborné podmínky pro koupání a potápění.

Moderní Dubaj.
Pouhé tři desetiletí trvalo, než se malá rybářská vesnička na arabském poloostrově proměnila ve 4. nejnavštěvovanější město světa.

Filipíny.

Filipíny - exotické pláže ostrova.
Na Moravu je jezdí za vínem, ale i za relaxací. Aqualand Moravia je občas přeplněný, ale jinak to je pravý ráj pro všechny vodomily na břehu vodní nádrže Nové Mlýny v obci Pasohlávky pod Pálavou.

Vietnam

Vietnam je pro turisty velmi levnou zemí. Laciné je jak ubytování, tak i jídlo, takže pokud chcete, můžete tu strávit skutečně levnou dovolenou. V některých obdobích a na některých místech ovšem mohou být ceny vyšší. A chcete-li, můžete si zpravidla připlatit za vyšší kvalitu.

Dalibor a přátelé ve Vietnamu
Vietnam je tajuplná země s bohatou historií, silně ovlivněnou především velkým čínským sousedem, ale také kdysi mocnými kulturami jihovýchodní Asie. Pagoda jednoho pilíře, která stojí vedle Ho Chi Minhova komplexu s mauzoleem.

Vietnam - venkov
Vietnamská socialistická republika (Cong Hoa Xa Hoi Chu Nghia Viet Nam), jak zní oficiální název státu, jehož podlouhlé území se rozprostírá při východním pobřeží Indočínského poloostrova, zaznamenala v posledních letech překotný rozvoj cestovního ruchu.

Vietnam - příroda
V exotické zemi s dlouhou historií čekají na turisty jak hektické mnohamiliónové metropole Hanoi a Ho Či Minovo Město, tak venkovské oblasti, ve kterých žijí obyvatelé prostým životem v souladu se svým okolím. Více než tři tisíce kilometrů dlouhé pobřeží pak skýtá nesčetné množství rezortů, v nichž lze strávit odpočinkovou dovolenou.

Sri Lanka

Na sloní řece Sri Lanka
Srí Lanka uchvátila snad každého, kdo cestoval do této překrásné země. Srí Lanka je ostrov o rozměrech 433×244 km, ale každý kus tohoto ostrova je jiný.

Svatební cesta Maledivy a Srí Lanka
u jihovýchodního výběžku Indie. Dříve byl ostrov známý pod názvem Cejlon. Kandy, nejkrásnější město Srí Lanky,Millennium Elephant Foundation, Národní park Kaudulla, Sigiriya a Dambulla, Polonnaruwa,......

Srí Lanka ostrovní stát v Indickém oceánu
Maledivy - korálové ostrůvky v Indickém oceánu. Bělostné pláže, dlouhé pásy korálových útesů i bohatý podmořský život. Odpočinek na liduprázdných plážích, koupání, opalování,... ostatní až od novomanželů

Izrael – Svatá země

Cesta ve stopách Ježíše
Jak všichni vědí, Ježíš se narodil v Betlémě a podle tradice prý přesně na místě, kde dnes stojí tento kostel. S přesností na centimetr toto místo označuje stříbrná hvězda v podlaze v jeskyni pod Bazilikou narození.

Jerusalém a Mrtvé moře
Toto moře, lépe řečeno jezero bez odtoku, je 75 km dlouhé a široké 17 kilometrů. Vysoká koncentrace solí způsobila naprosté vyhynutí všech živých organismů. Jezero se nachází v největší zemské propadlině kolem 400 metrů pod úrovní moře.

Chrámová hora
Západní zeď známá také jako Zeď nářků je nejposvátnějším místem judaismu. Je to jediná část hradeb, které před 2000 lety ohraničovaly chrámový okrsek na Chrámové hoře.Kde stojí Skalní dóm, který je třetím nejposvátnějším místem islámu.

Turecko

Úžasné město Istanbul
Konstantinopol, Cařihrad, dnes Istanbul. Úžasné město na hranici dvou světadílů, Asie a Evropy, které bylo kdysi přezdíváno Brána Orientu. Ležel tady konec pověstné Hedvábné stezky, jíž se z Asie dováželo hedvábí a naopak putovalo zase zlato a vlna. Srdce této starobylé megapole skýtá útočiště pro odhadem až 25 miliónů obyvatel.

Město dvou kontinentů spojuje Bosporská úžina
První nepřehlédnutelnou a nejznámější památkou je Chrám Boží Moudrosti, kterému se říká Hagia Sofia. Chrám postavil v letech 532 - 537 východořímský císař Justinián I. jako katedrálu Konstantinopole - tedy hlavního města byzantské říše. Stavba chrámu měla dokazovat nejen moc císaře a celé Římské říše, ale především císařovu výsadní pozici v Kristově učení.Hned naproti Hagii Sofii se k nebi svými šesti minarety vzpíná Modrá mešita, postavená sultánem Ahmedem I. v touze vyrovnat se právě protějšímu svatostánku.

Velký bazar, Egyptský, čtvrt Sultanahmet aj.
Istanbul je ale především městem obchůdků, řemeslníků a pouličních prodavačů. Proto ani my nemůžeme vynechat Velký bazar (turecky Kapali çarşi). Člověka pohltí moře dílniček, kaváren, kilometry ulic a uliček a prý až 4 a půl tisíce krámků. Druhý břeh Istanbulu je modernější, uličky širší a automobilová doprava hustší. Právě tady kdysi sídlili janovští kupci.

Afrika

Afrika je třetím největším kontinentem. Má rozlohu 30 065 000 km², což představuje 20,3 % celkového povrchu souše na Zemi. Afrika má více než 960 miliónů obyvatel (2007), což je jedna osmina celkové populace Země.

Tunisko

3

Tunis
Každé starší tuniské město má svou medinu. Protože do starého města = do mediny chodí spousta turistů, shromažďují se tam také prodejci cetek, koření, textilu pro turisty. Medina v městě Tunisu byla založena v 8. století, tedy až za vlády Arabů. Vznikla kolem mešity Ezzitouna pocházející z roku 703. Muzeum Bardo v Tunisu obsahuje obrovské množství mozaik, převážně z vrcholného římského období z nedalekého Kartága. Dále Sidi Bou Said, převážnou část rozlohy Tuniska pokrývají suché stepi, na jihu pouště. V západních oblastech tuniského Atlasu u hranic s Alžírskem je vlhkých už jenom pár oáz. Z hor teče několik říček, které jsou do jisté míry schopné zavlažit pole v nížinách, aby se z nich nestaly pouště.

Evropa

Evropa ze severu jej ohraničuje Severní ledový oceán, ze západu Atlantský oceán, z jihu Středozemní a Černé moře spolu s vodními cestami, které je spojují, a z východu Asie (o přesném průběhu této části hranice nepanuje konsenzus). Jde o druhý nejmenší světadíl mající rozlohu asi 10 180 000 km² (asi 7 % zemského povrchu), který je však zároveň druhý nejhustěji zalidněný (asi 72 obyvatel/km²), takže asi 730 000 000 obyvatel Evropy představuje asi 11% podíl na světové populaci (údaje k roku 2005). Evropa je kolébkou tzv. západní civilizace. Mluví se zde 218 různými jazyky[1] z nejméně 6 jazykových rodin (indoevropská, uralská, altajská, afroasijská, severokavkazská a baskičtina); naprostá většina mluvčích však připadá na jazyky indoevropské.

Francie

Provance je jedním z nejzajímavějších regionů Francie. Bohatá kultura s jedněmi z nejzajímavějších staveb na světě a přitom nádherné azurové pobřeží

Prázdniny ve stylu La Provance a středomořský venkov
Provance je určitě nejlepší navštívit počátkem července, v době kdy jsou kopce a všechna pole rozkvetlá a provoněná levandulí.Skalní město Gordes a vesnice Roussillon, kde mají domy při západu slunce nádherný načervenalý odstín a je zde přírodní zajímavost – okrové skály Sentier des Ocres.

Francie Provance
Vůně levandule a provensálského koření se člověku snadno dostane pod kůži. Různorodost barev, romantika kamenných domů, historická centra dýchající atmosférou zašlé slávy Římské říše, mistral a všudepřítomné slunce, které "vám vypaluje mozek z hlavy" jak napsal Van Gogh, který zde vytvořil svá nejslavnější díla.

cestováním po Provance
prohlídka Avignonu, most, papežský palác a centra města. dále Marseille, hlavní město Provence v podvečer nebo až do setmění, co může být více romantické.

Francie - Malebná Bretaň
Jedna z turisticky nejpřitažlivějších oblastí Francie, kterou proslavili její obyvatelé v době prehistorické a zanechali nám po sobě proslulé menhiry a dolmeny. Kromě nich také divoké pobřeží s útesy, přírodní parky i řadu sakrálních památek typických pro Bretaň.

Azurové pobřeží - Francouzské Provence
romantické uličky a výtečné restaurace v Nice se zátokou Andělů, extravagantní a požitkářské Monaco, místa s bouřlivou historií, nejstaršího knížectví na světě, o rozloze 1,9 km2. ….

Azurové pobřeží
četnická stanice v St. Tropez, Cannes město Mezinárodního filmového festivalu, obecně známá místa, mekka evropských boháčů, bílé pláže, honosné vily, centra mody, kosmetiky a také průzračné moře se spoustou života, skalnaté pobřeží

Belgie

Cesta za poslanci do Bruselu

Když jsem si objednal v Bruselu k večeři pivo v podstatě jen podle jména, zdvořilý číšník moji volbu zdvořile pochválil. Stejně tak i mým kolegům, kteří stejně jako já chtěli poznat zemi zaslíbenou pivu. Host od vedlejšího stolu , se kterým jsme se seznámili poznamenal: „Když si jich dáte tucet zapomenete, odkud jste a jak se jmenujete“. Ráno u snídaně se nás pak ptal: „Tak kolik jich včera bylo“ když nám připomněl náš pivní test. Nevěděl jsem to přesně, protože některé jsem jen ochutnal, ale jsem si jist, že kdybych jich vypil ten tucet zapomněl bych víc než jen počet vypitých piv. Belgická piva jsou totiž mnohem silnější než naše a obsahují až 11% alkoholu. Restaurace a některé obchody nabízí až stovku druhů piv. Ochutnal jsem např. mléčné pivo, hruškové, třešnové…apod. Byli jsme poučeni, že šťáva se přidává do piva při prvním kvašení a fermentace je spontánní bez přidání kvasinek. Vyrábí se tak i pivní šampaňské je to zvláštnost , která se jinde nepoužívá. Několik druhů jsem nakoupil i pro přátele doma, aby také mohli ochutnat piva, která se připravují podle starých a často v tajnosti udržovaných receptů z klášterních pivovarů. „A znáte naši jalovcovou ? Pojďte si dát malou štamprličku pálenky jenever, vlámské obdoby ginu. Ne děkuji, snad někdy jindy“ Náš přítel ze včerejšího večera by si chtěl povídat nejen o pivu.


Uranický ráz budov EU potlačuje původní ráz Leopoldovi čtvrti svými stavbami ze skla a betonu. Rada ministrů obývá budovu, která připomíná pevnost a přezdívá se jí zde Kreml. Blýskavý zelenomodrý Evropský parlament dává všem najevo, že unie není žádný skrblík, je však také pro mnohé příkladem mrhání peněz. Při zasedání je zde často více překladatelů, než těch jenž mají tlumočit. O pohodlí je zde postaráno dokonale, restaurační a sportovní zařízení. Kanceláře s ložnicí a místnosti pro meditaci. Po dokončení si však gigantický skleněný monolit vyžádal opravu. Ptáci přilákáni palmami rozmístěnými v atriu poškozovali skleněné stropy do níž naráželi. O zaměstnání usilují především mladí Belgičané protože jsou zde velmi dobré platové podmínky. Přítomnost Evropy je vidět na každé ulici ve středu města. Modré vlaječky, národní restaurace, českou jsme zatím nenašli. Vstupujete na půdu Evropského parlamentu. Vítejte, je to také Váš dům, dům všech evropských občanů. Všechni poslanci se Vás snaží zastupovat. Zvolili jste je přímo v každém z členských států. Představitelé občanů Evropské unie pracují nyní na stavbě našeho společného domu. Váš Parlament se den co den snaží spolu s Radou ministrů, která zastupuje všech vlád, vydávat právní předpisy v oblastech, které mají přímý dopad na Váš každodenní život a spadají do pravomoci Evropské unie. Říká všem návštěvníkům předseda parlamentu v tištěných materiálech (čeština však chybí)


Orgány Evropské unie
Parlament, Evropský parlament je spolutvůrcem právních předpisů, má rozpočtovou pravomoc a působí v roli orgánu vykonávajícího demokratickou kontrolu všech evropských institucí. Rada Evropské unie, druhý legislativní orgán Unie, složený z ministrů členských států, se účastní prací Evropského parlamentu. Státy se střídají v předsednictví; na základě systému rotace jej vykonává každý členský stát vždy po 6 měsíců. Evropská komise, strážkyně Smluv a orgán výkonné moci Společenství, pracuje v úzké spolupráci s Evropským parlamentem. Setkání s poslancem: Jan Březina - Hejtman a člen Rady Olomouckého kraje (2000-2004). Skupina Evropské lidové strany (Křesťanských demokratů) a Evropských demokratů Pracuje ve Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku a Delegace pro vztahy se státy jihovýchodní Evropy


Belgičané vzbuzují dojem, že vědí jak si užívat života. Zdravý rozum, pracovitost, smysl pro humor a tolerance k cizincům. Pod povrchem, ale je cítit napětí, když se mluví o Valounech a Vlámech část si utahují jedni z druhých a naopak. Alkohol je zde považován za dar od Boha, aby sociální styk byl veselejší. Pije se de ve velké míře a pivo je zde bezpochyby národním nápojem stejně jako u nás, ačkoli se zde pije i velké množství francouzského vína. Jídlo je zde velmi dobré a hranolky (patat frites) s porcí majonézy jsou snad národním jídlem. Belgie je vyhlášená čokoládou, dary moře apod. V posledních letech Belgií hýbe otázka federalizace v tomto směru se nejhorlivěji angažuje Vlámský blok. Jednotu země symbolizuje král a ten musí schválit každou změnu zákona schválenou parlamentem. Tato procedura vedla v roce 1990 k incidentu. Král Baudouin I. byl konfrontován ze zákonem, který za určitých okolností legalizoval potrat. Král měl morální výhrady a ve snaze odvrátit konstitucionální krizi se vzdal na jeden den trůnu, aby zákon mohl být přijat. Toto je klasický příklad belgického kompromisu.

Itálie

Vesuv a Pompeje
Archeologická lokalita Pompeje - leží přibližně půl hodiny cesty vlakem od Neapole. Ještě nikde jsem nezažil tak silný dotek minulosti jako v Pompejích.Karel Čapek přirovnal tvar Vesuvu, který se jako přízrak tyčí nad ruinami Pompejí, k velbloudím hrbům.

Fascinující Neapol
Nádherný výhled nejen na město, ale i na celý Neapolský záliv a Neapol je za kolébku novodobé pizzy.

V srdci Dolomit u čarokrásného jezera Lago di Misurina
Od jezera MISURINA cestou pod Col de Varda a pokračování na jižní úbočí masivu GRUPPO DEI CADINI s výhledy na rozeklané velikány Dolomit na Forc. Maraia a k chatě RIF. CITTA DI CARPI. Zpět opět horskými loukami s krásnými výhledy. Kdepak Italové udělali a přechodem chybu?

Dolomity - Monte Marmolada
Marmolada (3343 m n. m.) je nejvyšší hora Dolomitů. Samotné Dolomity v sobě zahrnují rozsáhlé území, které se dělí do menších horských skupin. Srdcem hor je městečko Cortina d'Ampezzo a okolní velikáni jako Tofana di Rozes, Monte Cristallo, Civetta, Marmolada, Sella či Monte Pelmo.

Lago di Garda
Největší a nejznámější z italských jezer leží na hranici regionů Lombardia, Veneto a Trentino-Alto Adige. Histrorické městečko Sirmione s hradem a termálními lázněmi. Prostě jste obklopeni historií, tradiční architekturou malého italského městečka, horami a jezerem Lago di Garda.

Lago Maggiore a Lago di Lugano
Kolem jezera Maggiore je spoustu krásných letovisek, malebné Stresy na břehu jezera, překrásný ostrov Isola Bella proslaveným Borromejským ostrovům, biskupský palác a subtropické zahrady.

San Carlo – Arona
U města Arona můžeme obdivovat měděnou sochu San Carlo Borromeo s vnitřním schodištěm, kdysi největší svého druhu na světě. Klášter Santa Caterina del Sasso je vytesaný do jedné ze strmých skal nad jezerem. Významným poutním místem je Sacro Monte di Ghiffa.

„Všechny cesty vedou do Říma“, ale přes Milán.
Milano jedno z nejkrásnějších měst severní Itálie v regionu Lombardie. Nejimpozantnější historickou památkou je nepochybně Duomo di Milano – milánská katedrála. Nejznámější hrad Castello Sforzesco, Teatro alla Scala.

Norsko

Norsko - Oslo
Norsko pro mnohé cestovatele představuje ráj na zemi. Na tak velké rozloze najdete poměrně málo obyvatel, zato však rozsáhlé plochy přírodních krás, které přímo berou dech.

Norsko
Národní park pohoří Rondane byl vyhlášen roku 1962 jako první národní park v Norsku, měl výměru jen 572 km².

Island

Island
Island, to je země rozmanité a především téměř nedotčené přírodní krásy. Je to země ledovců, sopek, gejzírů a geotermálních pramenů, fjordů, vodopádů, pastvin, vysokých nedostupných hor ale i dalekosáhlých lávových pustin.

Německo

BMW Muzeum.
Zde naleznete nejrůznější modely automobilů i motocyklů značky BMW od jejich počátku až po současnost. Prohlídka exponátů je řešena velmi prakticky, a to tak, že nemáte šanci zabloudit a případně nějakou část expozice minout.

BMW Museum - Mnichov
Systém chodeb, skleněných mostů a tunelů působí jako byste se nacházeli ve vesmírné lodi. Všechny části výstavy jsou velmi vzdušné, můžete se pohybovat volně mezi exponáty. Některé motocykly jsou vystaveny za skleněnou stěnou.Expozice mapuje celou historii značky BMW a je doplněna o spoustu materiálů jak v tištěné, tak i video podobě.

Dachau
Jeden z nejstarších nacistických koncentračních táborů. Leží zhruba 15 km severozápadně od Mnichova. Jeho zřízení oznámil Heinrich Himmler 20. března 1933, tedy necelé dva měsíce po uchvácení moci nacisty.

Pivo a klobásky
A protože jsme v Bavorsku, nenavštívit zábavní park by byla škoda. Kožené kalhoty, ženské vyšívané kroje a k tomu pivo a bavorské klobásky.

Německo
Jedna z mnoha zastávek Frankfurt významné velkoměsto s nádechem Ameriky. Jeho charakter je často srovnáván s New Yorkem. Nebo město Würzburg ve středním Německu historické památky: barokní biskupská rezidence , od roku 1981 součást světového kulturního dědictví UNESCO, dále románská katedrála z 11. – 12. stol. a další středověké kostely.

Rakousko

Rakouské a německé Alpy
OBERSALZBERG, KEHLSTEIN, BERCHTESGADEN, romantické jezero KÖNIGSEE..výhledy na Vysoké Taury a Kitzbühelské Alpy a další místa

Nejvyšší hora Rakouska GROSSGLOCKNER,
rakouské a německé Alpy lze opravdu pohodově projít a užívat si překrásné vyhlídky na velehory a ledovce.

Rakousko
Traunsee je nejhlubší jezero Rakouska . Nachází se v oblasti Salzkammergut a Bad Ischl (vzdálený pouhých 30 km od Fuschl am See) je srdcem regionu. Salzburg je město s krásným historickým centrem.

Rumunsko

Rumunsko Arad • Sibiň • Šegešvár • Brašov • Sinaia • Bukureš
Transylvánie. Prohlídka města Sibiň: stará radnice, Brukenthalův palác, Frankensteinův dům, evangelický kostel, v němž byl pohřben valašský kníže Mihnea I., syn Vlada III. Draculy, pravoslavná katedrála. Šegešvár (UNESCO) – údajného rodného města Vlada III.: Draculův rodný dům, hodinová věž, středověké opevnění. Zastávka ve městě Prejmer u unikátního opevněného kostela Tartlau. Brašov – : Bílá věž, synagoga, Černý kostel, nejužší ulička v Rumunsku, hrad Bran. Bușteni - pohoří Bucegi. Sinaia, královský zámek Peleș a sousední Pelișor. Bukurešti - Palác Parlamentu,...

Švýcarsko

Švýcarsko je výjimečné.
Lugano je město ležící ve švýcarském italsky mluvícím kantonu Ticino. Leží jižně od Alp na břehu Lago di Lugano, tedy Luganského jezera, mezi vrcholy Brè a San Salvatore. Ti, kdo si myslí, že Sv. Mořic je jen pro bohatší, tak se moc nemýlí. Středisko luxusu, koncentraci bank, butiků věhlasných značek a luxusních hotelů.

Sektorem švýcarského hospodářství je cestovní ruch.
Majestátné alpské vrcholky, klidné hladiny jezer, velkoměsto nebo netknutou přírodní krajinu, každá část Švýcarska má svůj osobitý charakter.

Chorvatsko

Střední Dalmácie - Igrane
Malá obec a přístav na Makarské riviéře , skromnější letovisko, 7 km jihovýchodně od Podgory. Leží ve svahu nad mořem a na pobřeží, na zalesněném poloostrůvku. Vesnice je velmi malebná.

Zajímavosti v Igrane
Na nejvyšším bodě obce opevněná věž kula Zale, postavená v 17. stol.na obranu před tureckými vpády. Mezi olivovníky nad obcí předrománský kostel sv. Michala (Sveti Mihovil) z 11. - 12. stol. Dominantou obce je vysoká zvonice barokního kostela z 18. stol.

Chorvatsko - ostrov Krk
Ostrov Krk je největším ostrovem v Jaderském moři a s pevninou je spojen mostem. Omišalj – historické města je rozloženo na 85 metrů vysokém útesu nad Omišaljským zálivem.

Ostrov Krk
Krk je neuvěřitelně rozmanitý a nabízí nespočet příležitostí k průzkumu tisíce zákoutí či stovek nádherných pláží

Bačinská jezera
Bačinská jezera u přístavu Ploče jsou skvostem chorvatské přírody a mají půvabný rámec.Soustava šesti vzájemně propojených sladkovodních jezer jsou vlastně vodou zaplněné krasové závrty.

Jaderské moře
je etruského,původu. Přímořské letovisko Gradac je turistickým střediskem Gradacké riviéry.Zdejší krásné dlouhé oblázkové pláže patří k nejhezčím na Makarské riviéře, zejména pláž Gornja Vala na jižním okraji městečka.

Chorvatský ostrov Hvar ve Střední Dalmácii
Hvar – to je úchvatná příroda, romantické zátoky s panenskými plážemi a nekonečná pole levandulí. Jeden z největších a nejnavštěvovanějších ostrovů na Jadranu a určitě jeden z nejkrásnějších ostrovů. Nádherné výhledy na město Hvar a přilehlé souostroví Pakleni otoci

Chorvatská Madeira nebo levandulový ostrov
Chorvatská Madeira si Hvar získal díky největšímu počtu hodin slunečního svitu na Jadranu. Původní kamenná lidová architektura se nachází ve vnitrozemské obci Humac, kam se dostanete na kole.

Chorvatsko.
Gradac je poslední vesnicí na Makarské riviéře. Má dvanáct set obyvatel a nachází se asi 40 kilometrů od města Makarska a 13 kilomentrů od přístavu Ploće. Je obklopen pohořím Rilič, které pokryvají borovicové lesy. Mezi zajímavosti patří, že se tato vesnice vyznačuje se nejvyšším počtem slunných dní v roce.

Nejjižnější místo Makarské riviéry Gradac.
Zdejší typické dlouhé, široké, oblázkové pláže, které pozvolna klesají do vody, se nazývají žalo. Nejznámější z nich, pláž Gornja vala na jihu obce bývá považována za nejkrásnější na celém Jadranu.

Slovensko

Západní Slovensko.
Slovensko patří mezi nejoblíbenější destinace českých turistů. Zámek Bojnice ležící nedaleko města Prievidza patří k nejimpozantnějším a nejnavštěvovanějším. Je to takový slovenský Karlštejn.

Střední Slovensko.
Aquapark Tatralandia, ležící přímo na břehu vodní nádrže, se prezentuje jako největší zařízení svého druhu na Slovensku. Na podobném principu funguje druhý velký termální komplex s názvem Gino Paradise Bešeňová, nacházející se pár kilometrů pod hrází Liptovské Mary.

Vysoké Tatry - nejmenší evropské velehory
Často se říká se, že co je malé, to je hezké. O nejmenších velehorách na světě, na které jsou často pasovány Vysoké Tatry, platí toto pořekadlo doslova. Na docela malém prostoru najdete téměř vše, co činí z hor velehory.

Na pltích po slovenských řekách.
Plavba po řekách na vorech tvořila v minulosti jeden z nejvýznamnějších způsobů dopravy na Slovensku, dnes představuje jednu z nejpřitažlivějších turistických atrakcí.

Slovinsko

Málokterá země malá jako Slovinskou dokáže pojmout tolik přírodních krás naráz. Na rozloze 20.270 km2 chrání doslova vše: zasněžené horské velikány Julských Alp ( Triglav , Vogel), strmá údolí a kaňony horských řek s desítkami překrásných vodopádů (Savica, Peričnik), malebná podhorská zákoutí s vinohrady a sušáky na seno (Vipava), průzračná jezera mezi horami ( Bledské jezero , Bohinjské jezero ), příjemné pláže Jaderského moře se starými přístavy, památkami na slávu benátské republiky (Piran), a nedalekými salinami (Sečovlje), romantické hrady (Bled, Predjamski grad Predjamski grad Ve vesnici Predjama stojí renesanční hrad Predjamski grad. Jeho historie sahá až do 13. století. Hrad je postavený vysoko ve skalní stěně nad hlubokým strmým údolím, přístupný je pouze z jedné strany. V r. 1583 sloužila byl přestavěn. Vystřídal několik majitelů, sloužil také jako sídlo loupežníků. Představoval velmi dobrý úkryt, v bojích nebyl nikdy dobyt. Dodnes je spojen s rytířskými turnaji a s válečnictvím. ), fascinující podzemní svět krápníkových jeskyň ( Postojna , Škocjanské jamy ), slávu bílých koní v Lipici, hojnost termálních pramenů (Mirabor, Čatež), slávu Plečnika v Lublani, lidové tradice i výbornou gastonomii.

Lázeňské město Bled
Není snad známější slovinské turistické atrakce než jezero Bled s ostrovním kostelíkem a působivě umístěným hradem. Lázeňské město Bled se nachází v podhůří Julských Alp těsně na hranici Triglavského národního parku

Predjamski grad
Predjamski grad. Jeho historie sahá až do 13. století. Hrad je postavený vysoko ve skalní stěně nad hlubokým strmým údolím, přístupný je pouze z jedné strany. V r. 1583 sloužila byl přestavěn. Vystřídal několik majitelů, sloužil také jako sídlo loupežníků. Představoval velmi dobrý úkryt, v bojích nebyl nikdy dobyt. Dodnes je spojen s rytířskými turnaji a s válečnictvím.

Bohinjské jezero
Bohinjské jezero je největší slovinské stálé jezero, dlouhé je 4100 m, široké pak 1200 metrů, nejhlubší je ve 45 metrech a proteče jím na 100 miliónů m³ vody.

Koper
Navzdory okolnímu průmyslu, nákladnímu přístavu a dálnicím si stále zachovává svou středověkou atmosféru. Dominantou města je katedrála sv. Nazarije se zvonicí postavenou v typickém benátském slohu.

Lipica
Na slovinsko-italských hranicích v blízkosti měst Sežana a Terst, leží hřebčín Lipica. Do roku 1918 patřil hřebčín vídeňskému dvoru dnes je Lipica dobře rozvinutá turistická oblast.

Hlavní město Lublaň
Metropole leží na řece Ljubljanica, která se pak vlévá do Sávy. Jedinou lublaňskou ulicí, o níž by se dalo říct, že to je bulvár, je Slovenska cesta (Slovinská třída), kolem městského jádra.

Česky Lublaň, v němčině Laibach, v italštině Lubiana
Centrem všeho dění, všech srazů a tak dále je kruhové náměstí France Prešerna (Prešernov trg), z něhož vedou tři mosty nazvané neočekávaně Trojmostoví (Tromostovje) na proslulou lublaňskou tržnici.

Maribor
Mnoho z nás tady jezdí, ale téměř nikdo se nezastaví zkrátka Maribor je velmi významnou dopravní křižovatkou, hlavně pro ty, kteří směřují ze střední Evropy do Chorvatska a pro ty, kteří z Itálie potřebují na východ Evropy.

Piran
Náměstí nese název po slavném hudebním skladateli a houslistovi, který se zde v sedmnáctém století narodil. Jeho socha je centrálním motivem náměstí.

Portorož
Je nejvýznamnějším slovinským přímořským a lázeňským letoviskem s uměle navezenou písčitou pláží orámovanou z jedné strany Jadranem, z druhé pak šňůrou moderních staveb hotelového charakteru.

Postojenská jeskyně
Patří k největším a nejúchvatnějším krasovým systémům na světě (UNESCO) – je tvořena celkem 20 kilometry podzemních chodeb, z nichž 5 kilometrů těch nejkrásnějších je zpřístupněno turistům. Součástí prohlídkové trasy je jízda elektrickým vláčkem jeskyní a objevování jednotlivých místností, které jsou velice efektně nasvětlené. Naprostým unikátem je tzv. macarát jeskynní, kterému Slovinci říkají človeška ribica – lidská rybka.

Vodopád Savica.
Odkud jsou již nadosah štíty horských velikánů, včetně nejvyšší hory Slovinska – mýty opředeného Triglavu (2 864 m).

Škocjanské jeskyně
Spolu s Postojnskými jeskyněmi patří Škocjanské jeskyně k největším přírodním krásám Slovinska. Byly vytvořeny říčkou Reka, která ve zdejším vápenci vyhloubila 5 km dlouhou a více než 200 m hlubokou Škocjanskou jamu. Je tu celkem 26 vodopádů a množství nádherných krasových útvarů.

Terst
Sice nepatří do Slovinska, ale stojí zato se do Terstu podívat třeba na náměstí Piazza Libertà nebo Porto Vecchio, starý přístav s původními moly, stavbami a zátokami.

Ve městě český vynálezce Josef Ressel vyzkoušel svůj vynález – lodní šroub.Vzadu: pahorek San Giusto, historické jádro a Canale Grande. Nedaleko se nachází pohádkový zámek Miramare: Maxmiliána Habsburského, nešťastného mexického císaře působí nádherně díky bělostné barvě kamene, modří moře a zelení stromů.

Slovinsko - Julske Alpy
Triglav, nejvyšší vrchol Julských Alp. Svou výškou ničím vyjímečný, výstupem však rozhodně ano.Chvíle pro odpočinek, pár fotek a rychle zpět.

Julske Alpy
5 hvězdiček Nádherná příroda národního parku, klid, ideální jako výchozí bod k výstupům do hor. Zajištěná cesta (nazývaná také jako feráta, podle italského označení Via Ferrata, časté je také německé označení klettersteig) je cesta v náročném horském terénu, která je vybavená jistícími fixními lany, železnými stupačkami případně dalšími umělými pomůckami.

Část druhá - Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora

Nikomu není potřeba představovat Chorvatsko. Snad jen pár údajů. Má rozlohu 56 542 kilometrů čtverečných a kromě pevniny se rozkládá i na 120 ostrovech. Žije v něm 4,5 miliónu lidí. Více čtyři pětiny z nich jsou Chorvaté Hlavním městem je skoro miliónový Záhřeb. Na jihozápadě Chorvatsko omývá Jaderské moře. Země má tvar oblouku do kterého je z východu vklíněna Bosna a Hercegovina a který se táhne od Dunaje na severovýchodě přes Istrijský poloostrov na západě, po úzký pruh území sahajícího až k Boce Kotorské. Dubrovník je od zbytku Chorvatska oddělen územím, které poskytuje Bosně a Hercegovině přístup k moři.

Zde se ještě pracuje na obsahu. Tyto země nabízí mnohem víc - nádherné národní parky (Chorvatsko má 8 národních parků o celkové rozloze 472 km2 na souši), množství historických památek, speciality místní kuchyně, atd. Vyjmenuji několik míst jako Split, Trogir, Dubrovník, Makarská riviéra, Plitvická jezera nebo národní park Krka,…

Rusko

Rusko (rus. Россия)
Moskva se na hrubém domácím produktu podílí z jedné třetiny je tam také nejvyšší životní úroveň a je jedním z nejdražších světových měst. Petrohrad je místem mnoha významných historických událostí a nabízí více než úchvatné památky z dob osmnáctého až dvacátého století.

Ukrajina

Ukrajina 2013 - Закарпатська Українa
Zakarpatská Ukrajina je místem, kde jsme načerpali mnoho nových duševních i fyzických sil, přestože jsme měli za sebou mnoho náročných kilometrů po zdejších nádherných horách.

Koločava - ukrajinsky Колочава
je vesnička, která se nachází na západní Ukrajině, na jižní hranici Siněvirského národního parku. V současnosti zde žije okolo 5000 obyvatel a obcí protéká řeka Terebla. V místě jako je toto, nesmí chybět bohatý folklór s hlubokou tradicí.

Legenda - příroda - lidé
Nikola Šuhaj (Микола Шугай) se správně jmenoval Mykola Petrovyč Sjuhaj (Микола Петрович Сюгай). Podle některých je Nikola zakarpatský národní hrdina, podle jiných byl zločinec, každopádně se stal legendou. Přídoda od východu kde je nejvyšší hora Hoverla (2061 m) ukrajinsky Говерла je nejvyšší horou poloniny Černá hora a Ukrajiny až po Ужгород je inspirující..

Duše Karpat
Rozhovory s místními lidmi vám dodají nové pohledy na život. A věřte, že jako Češi nebo Moraváci se na Zakarpatí budete cítit jako doma. Zamilujete si místní pohostinost, poctivou kuchyni a nádhernou přírodu. Tento kout světa protkaný Českou historií Vás nabije energií

Máte pro návštěvu stránky Zelená Hora ji již uloženou v Oblíbených ve svém internetovém prohlížeči ? NE !! Tak kliknout - Oblíbené - Přidat - no a to je celé děkuji. Doporučený prohlížeč Internet Explorer, Mozila Firefox a rozlišení 1024x768 pixelů.

Provedna aktualizace dne 16.10.2018